Yuzme

YÜZME

Hem eğlenceli , hem serinletici hem de dinlendirici bir spor: Yüzme zihinsel ve fiziksel faydalarının yanında diğer bazı kara sporlarını yapmayı kısıtlayıcı fiziksel sınırlamaları olan kişilerinde kolayca yapabileceği bir spor.

Yüzme deyince hemen aklınıza olimpik bir havuzda yüzen profesyonel yüzücüler gelmesin. Uygun bir çalışma programı ve bazı temel teknikleri öğrenerek vücut dayanıklılığınızı kaslarınızın kuvvetini ve esnekliğini arttırabilirsiniz.

Avantajları:

·     Dayanıklılık ve esnekliğinizi geliştirir.

·     Adalelerinizi geliştirir ve denge sağlar. Birçok profesyonel ve amatör sporcusu egzersizleri yaparlar.

·     Kalbi güçlendirir.

·     Fiziksel görünümünüzü değiştirir.

·     Dolaşımı düzenler.Varis gibi hastalıklarda faydalıdır.

·     Kilo kontrolünü sağlar.

·     Stres ve gerilimi azaltır.

·     Eklem iltihabı gibi hastalıklarda eklemleri ve bağları daha az zorladığından önerilen egzersiz tipidir.

·     Haftada 3 gün yüzme önerilir. 1 saat yüzme ortalama 500 kalori harcatır.

·     Enerji verir.

·     Kas güçsüzlüklerini tedavi eder.

·     Şişmanlarda, hamilelerde ve hareketsiz kişilerde özellikle yararlıdır. Çünkü suda yapılacak egzersizler eklemleri ve bağları daha az zorlamaktadır. Sudaki vücut ağırlığı karadakinin 10 misli azalır.Suda yapılan rehabilitasyonun fizik tedavinin etkin bir formu olduğu kanıtlanmıştır.

SUDA EGZERSİZ TİPLERİ:

·     Suda yürüyüş veya koşu. Bel seviyesine kadar girilen suda yapılan yürüyüş veya koşu karada yapılandan 2 kat daha fazla dirence karşı yapıldığından iyi bir aerobik egzersizdir. Üstelik karada yapılan çalışmalarda oluşabilecek kazalar ve yaralanmalar suda % 90 oranında azalmaktadır.

·     Boyun seviyesindeki suda 20 dk veya daha uzun süreyle yapılacak , bütün vücudu çalıştıran ritmik aerobik hareketleri kalp damar sistemini güçlendirmektedir.Su içinde yapılacak pedal çevirme hareketi ve kolları açıp kapama hareketi faydalı olacaktır.

·     Krawl ya da serbest yüzebiliyorsanız 100 metre yüzme ile işe başlayın. 25 er metrelik 4 tur ile 100 metreyi tamamlayın ve tur aralarında 1 er dakika dinlenin. Daha sonra bu turları kademeli olarak arttırarak 20 dakika hiç durmadan yüzmeyi hedefleyin.

Genel yüzme

420 Cal.

Kuvvetli Yüzme

650 Cal.

Sırtüstü Yüzme

550 Cal.

Kurbağlama Yüzme

550 Cal.

Kelebek Yüzme

750 Cal.

Crawl Yüzme

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !